DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri 9°C
Yağışlı

Dersim değil Tunceli!

Levent YEŞİLYURT
KPSS Tarihin Rotası Yazarı
23.05.2019
281
A+
A-

Merhaba değerli okurlar,

Daha önceki yazılarımda özellikle eğitim içerikli yazılar ile karşınıza çıkmıştım. Yalnız son zamanlarda gündemimizi oldukça fazla meşgul eden bir konu olan: Tunceli’ye değinmeden edemeyeceğim. 

Yaklaşık 90 bin nüfusu olan, ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan, kuzeyde ve batıda Munzur Dağları ile Karasu Nehri, doğuda Bingöl Dağları ve Peri Suyu, güneyde Keban Baraj Gölü ile çevrili olan Tunceli, diğer birçok ilimiz gibi tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

En son yapılan yerel seçimlerden sonra Tunceli Belediye Başkanlığı’na kendisini ‘komünist başkan’ olarak nitelendiren Sayın Fatih Mehmet MAÇOĞLU seçildi. Ovacık Belediye başkanlığı yaptığı dönemdeki olumlu faaliyetleriyle gündeme gelen Sayın MAÇOĞLU bunun etkisiyle son seçimlerde Tunceli Belediye başkanlığını kazandı. Bende yaptığı çalışmaları takdir ediyordum. Yine de aklımda kendisiyle ilgili soru işaretleri taşıyordum.  Sonuçta kendisi beni yanıltmadı! Daha fazla güç elde edince yapabileceklerini 22 Mayıs’ta belediye meclisinde aldıkları kararlar sonucunda gösterdi.

Alınan kararlardan bazıları aynen şu şekilde:

– Belediyemiz hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı “Tunceli” ibaresinin değiştirilerek yerine, “Dersim” ibaresinin yazılması görüşülmesi sonucunda; Kentimizin kültürünü, tarihini ve inanç biçimini yaşatmak adına, belediyemiz hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı “Tunceli” ibaresinin değiştirilerek, yerine “Dersim” ibaresinin yazılması oy çokluğu ile kabul edildi.

-İlimizde yaşayanların Türkçe’nin yanı sıra çoğunluğunun Zazaca ve Kürtçe konuştuğu göz önünde bulundurularak belediye hizmetlerinin, ilde yaşayanların ihtiyaçları doğrultusunda  Zazaca ve Kürtçe dillerinde de yürütülmesi oy çoğunluğu ile kabul edildi.”

            Alınan bu kararlar maalesef anayasamız ile de örtüşmemektedir. 1982 anayasasında da belirtildiği üzere:

MADDE 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

MADDE 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır.

MADDE 4- Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

AyrıcaDersim tarihte birçok eski bir bölgenin adıdır. Osmanlı Devleti döneminde ülkenin yönetim ve idare ediliş şekli farklı olduğundan dolayı sancak konumunda bulunan bölgenin o dönemki adı Dersim idi. Cumhuriyet ilan edildikten ve şehirleşmeler başladıktan sonra ise Dersim adı 1935 yılında “Tunceli” ilan edildi. Buna o dönemde de karşı çıkanlar olmuş olsa bile yeni kurulmuş bir ülkenin önce iç güvenliğini sağlaması şarttı. Zaten dönemin Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi ÇAKMAK’ın da konu ile ilgili ciddi beyanları olmuştur: ‘’Dersimlileri askere almayın; silah kullanmayı ve savaş taktiklerini öğrenirlerse bize saldırırlar.” demiştir.

Ülkenin dış ve iç güvenliği, halkın huzuru ve refahı için yapılan çalışmaları yok sayarcasına hala Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra ismen varlığı sona eren Dersim’i yaşatma çabası da ,bugüne kadar Ovacık’ta yaptığı belediyecilik çalışmalarını takdir ettiğim ve devamını Tunceli’de de beklediğim, Sayın MAÇOĞLU’nun gerçek fikrini, yaptığı çalışmaların ardında saklanan gizli gerçeği de maalesef açıkça göstermiştir. 

Kendisine Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı bir şehir olan Tunceli’den belediye başkanı seçildiğini hatırlatıyor ve bu yanlıştan en kısa sürede dönmesini tavsiye ediyorum.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin, Atatürk’ün, Tunceli dediği yerin ismi üç beş belediye meclisi üyesinin bir araya gelerek değiştirebileceği bir yer değildir. Bu yaptığınız anayasal bir ihlaldir.

Sayın MAÇOĞLU şayet bu zihniyetteyseniz siz gidin nohut, fasulye ekmeye devam edin.

Dersim değil TUNCELİ !

REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.