DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kayseri °C

ÖNEMLİ UYARI!

ÖNEMLİ UYARI!
REKLAM ALANI
20.05.2019
492
A+
A-

Kayseri Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nce ölçü aleti kullanıcılarına tanınan geçici muafiyet  hakkında açıklamayapıldı. Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil akçadırcı imzası ile yayınlanan açıklamada önemli uyarılar yer aldı.

Açıklama şu şekilde: 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre her türlü ölçü ve ölçü aletinin kamu yararına uygun olarak kullanımının sağlanması işlemleri Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince yürütülüyor. Kanun hükümlerine göre ölçü ve ölçü aletlerinin Kanun’da öngörülen sürelerde muayene edilerek damgalanması zorunlu…. 

Damgası kopmuş, bozulmuş ve damga süresi geçmiş ölçü ve ölçü aletinin periyodik muayenesinin yaptırılmadan kullanılması yasak. 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun 15/c maddesine göre; “Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş ölçü aletini kullanan kişiye, ölçü aletinin türüne ve kullanıldığı işin niteliğine göre beş yüz Türk Lirasından on bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir. Ayrıca bu ölçü aletlerine el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir.”

Resmi Gazete’nin 28/02/2019 tarihli ve 30700 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’na geçici muafiyet maddesi eklenmiştir.

Bu muafiyet ile 01/12/2018 tarihinden önce damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş olduğu için cezai duruma düşmüş ölçü aletlerinin kullanıcıları, 28/2/2019 tarihinden itibaren 90 gün içerisinde ölçü aleti türüne göre İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne ya da yetkili muayene servislerine periyodik muayene başvurusunda bulunmaları halinde, söz konusu fiilden dolayı herhangi bir idari para cezası ödemeksizin muayene ve damgasını yaptırarak ölçü aletini kullanabileceklerdir.  Bu süre içinde periyodik muayene için başvuruda bulunmayanlar ise söz konusu ölçü aletini kullanamayacaklardır.

Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’na eklenen geçici muafiyet 28 Mayıs 2019 tarihinde sona erecektir.

Muafiyetten faydalanmak amacıyla ölçü ve ölçü aleti kullanıcılarının mağduriyet yaşamaması için belirtilen tarihe kadar müracaat etmeleri büyük önem taşımaktadır.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.